Sny

7. října 2008 v 21:36 | SiriusNoir |  Psychologie, sny a láska
Obsahy snů vznikají z:1. vnitřních příčin (únava, bolest, nemoc)


2. vnějších příčin (různé zvuky, pocity chladu, tepla)


3. vzpomínek (z dětství, předchozího dne)


Zdroje snů se rozlišují především na vnější a vnitřní. Vnější zdroje jsou zpravidla podněty, vycházející z vnějšího světa, který obklopuje spícího jedince. Takovéto podněty mohou působit na smysly spícího jedince a vyvolat v jeho psychice snový děj. Vnitřní zdroje můžeme rozdělit na organické, tělesné podměty, čistě subjektivní podráždění a konečně na ryze psychické zdroje snových podnětů. Psychických zdrojů je nejvíce: důležité prožitky, vzpomínky, denní fantazie, potlačená i otevřená přání, nevyřešené problémy apod.


Vnější zdroje:


Objevují se jako objektivně prokazatelné podráždění smyslových receptorů spícího člověka. Jako například, když nám spadne přikrývka, můžeme snít o tom, jak se procházíme nazí, nebo že jsme spadli do studené vody. Hřmění hromu při bouřce muže navodit pocit, že se snící nachází uprostřed bitevní vřavy. Kokrhání kohouta se může proměnit v úzkostné volání o pomoc. Toto byly ukázky sepětí snového děje s vnějším podmětem, který v dostatečné intenzitě sen vyvolal. Ovšem velmi záleží na individualitě snícího, jelikož jeden podnět muže u jednoho člověka vyvolat úplně jiný sen, než u druhého.

Vnitřní zdroje:


Tyto podněty mohou vycházet z jakéhokoliv orgánu v těle.Například hučení v uších nebo různé světelné, chaoticky se pohybující body v zorném poli, vznikající subjektivním podrážděním sítnice. Často takové shluky můžeme vidět jakoby v pohybu a mohou z nich vznikat fantastické tvary, například zvířata nebo lidi. Dalším příkladem jsou erotické sny, které vznikají ze sexuálního podráždění ve spánku, nebo sny hladových či žíznivých lidí, kterým se zdá o tom jak pijí či jedí.

Děda mi jednou vyprávěl o svém velmi zvláštním snu. Zdál se mu v době, kdy ležel v nemocnici po operaci slepého střeva. Ve snu viděl sám sebe, jak stojí ve dveřích nemocničního pokoje a lítostivě pozoruje spícího muže na lůžku celém od krve. Děda se probudil a zjistil, že v tom snu to byl on sám…během spánku si omylem vytrhl transfuzní hadičku z ruky. Mohl vykrvácet, takže ho vlastně ten sen zachránil…

Náměsíčnost


Náměsíčné stavy mohou být velice nebezpečné. Vyskytují se ve fázi spánku, kdy by mělo být utlumené tělo i mysl. Ovšem mozková kůra tělo nějak odpojí, tudíž tělo bdí, leč bez vědomí, a bezhlavě si někam jde.

Lucidní sny


Lucidní sny jsou zvláštním typem snů, během nichž si daná osoba jasně uvědomuje, že sní. Tato skutečnost je pro tyto stavy zcela charakteristická a je tedy právě tím, čím se lucidní sny odlišují od běžných snů. Zjištění, že se naše vědomí nachází ve stavu snění, zatímco tělo spí, je totiž doslova odrazovým můstkem jak k vědomému prožívání mnoha neobvyklých zážitků dle naší vlastní fantazie, tak pro nejrůznější způsoby zkoumání jevu samotného přes poznání jeho základních charakteristik až po řadu mnoha praktických využití.


Pokud chce člověk docílit toho, aby sen rozpoznal od reality, musí provést "test reality". Způsobů jak docílit lucidních snů je skutečně mnoho. Někdy se stačí zaměřit na věci, které víme, že se v reálné světě skutečně nevyskytují a díky nim si uvědomit, že se jedná pouze o sen. Další doporučovaná metoda je podívání se na hodinky. Její podstatou je prosté pozorování hodinek. Ve snu totiž čas nemá žádnou hodnotu. Pokud se tedy podíváte na čas zobrazený na vašich hodinkách, poté zvednete oči a následně čas na hodinkách opět zkontrolujete, čas na hodinkách se obvykle změní. To značí, že se jedná o sen. Například tak místo hodnoty 18:50 uvidíte při dalším pohledu 18:45, 18:59 nebo třeba 22:00. Jestli se tak stane, máte jistotu, že sníte.


Pokud máte shodou okolností ve svém snu po ruce nějakou knihu, můžete zkusit obdobný test. Stačí jen dvakrát po sobě přečíst libovolný odstavec. V případě snu nebude následně čtená pasáž zcela shodná s předchozí verzí. Možná ji dokonce na dané stránce už ani nenaleznete. Tato metoda je údajně ještě více efektivní než pokus s hodinkami, v praxi je však obvykle obtížné poblíž nějakou knihu najít.


Ovšem většina lidí se po zjištění, že sní, probudí. Tak je lepší zůstat v klidu a nesoustředit se na své iluzorní tělo, jelikož tato pozornost by se mohla obrátit v fyzickému (reálnému) tělu.
Jak si zapamatovat a interpretovat své sny


 • Řekněte si před spaním, že si chcete zapamatovat své sny, říkejte si: " Dnes se určitě probudím a bude se mi něco zdát."

 • Zaznamenejte si sen hned po probuzení (třeba o půlnoci). Snažte se probudit co nejrychleji, sny se zapomínají za několik sekund po probuzení.

 • Rychlý přechod do stavu bdělosti není ideální, rozhodně z postele nevyskakujte. Chvilku v ní po procitnutí ještě zůstaňte, posaďte se a proveďte zápis snu.

 • Mějte u postele deník snů - zapište si vše, co si ze snu pamatujete. Napište každý prvek snu do seznamu pod sebe podle subjektivní důležitosti, kterou snovým prvkům přikládáte (nikoliv tedy podle jejich významu ve bdění).

 • Poznamenejte si afektivní náboj snu jako celku (strach, úzkost, smutek, odpor, vztek, lhostejnost, vina, štěstí, pohoda) a každý další citově zabarvený dojem vázaný na některý prvek snu.

 • K zaznamenanému snu připojte asociace, vše co vám zrovna běží hlavou.

 • Pátrejte po podnětu, který sen vyvolal (hlasy z ulice, klepnutí, vrznutí dveří, štěkání psa, šumění deště, syčení radiátoru, bolest v těle, chlad, zpocení), nebo vzpomínejte, co jste den před snem zažili. Že jste odhalili pravděpodobnou příčinu, poznáte podle pocitu uspokojení.

 • Neexistuje špatný sen jako takový - např. sen o smrti většinou znamená, že umírá náš zájem, vztah, zvyk, část osobnosti.

 • Prohlížejte svůj deník snů co nejčastěji - sny na sebe často navazují.

 • Považujte své sny za potenciální zdroje moudrostí, řešení problémů, inspirace atd.

 • Skeptici, kterým se údajně nic nezdá, mohou zkusit náhlé noční probuzení budíkem.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shadris Shadris | Web | 9. října 2008 v 19:18 | Reagovat

to je masakr. Já a sny...je to složité téma...možná proto mě ten článek zaujal. Hodila by se Matrixová úvaha. Sen Realita, Realita Sen?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama