Březen 2009

Dodo a spol.

30. března 2009 v 22:14 | převážně wikipedia.cz |  Člověk vs. Příroda
Zvířata již vyhynulá

V minulém článku jsem se nedostal k zvířatům vyhynulým (vyhubeným) i proto, že mě zaujala a já se rozhodl pár z nich věnovat samostatnou stránku. Znám lidi, kteří obdivují bájná zvířata a bytosti jako jednorožci, draci nebo skřetové. Mě mnohem více zaujaly příběhy skutečných živočichů, které přesto nikdo z vás v životě neviděl a ani už neuvidí.

Tasmánský Tygr (vakovlk tasmánský)


- Vlku podobný živočich s tmavými pruhy přes černá záda.V kohoutku měřil až 90 cm. Byl to plachý noční živočich. Zřídka kdy se z ulovené kořisti najedl více než jednou, zbytek zanechával mrchožroutům. Přírodovědci ho popsali poměrně pozdě, teprve v roce 1808. Svou kořist získával vakovlk ani ne tak rychlostí jako vytrvalostí. Sledoval ji čichem tak dlouho, až ji dostihl. V tlamě měl 46 zubů a dokázal ji rozevřít do 170 stupňů, takže jeho rozevřené čelisti tvořily skoro přímku. Tento vačnatec kdysi žil na Nové Guineji a po celé Austrálii. Jelikož napadl dobytek, byl farmáři vyhuben.
- Vakovlk byl kvůli pověrám považován za nebezpečného a krvelačného živočicha. Byl masově vybíjen, také proto, že měl někdy za kořist domácí zvířata. Po jeho vyhynutí se však zjistilo, že zabil jen 2 lidi, navíc v sebeobraně.

Holub stěhovavý


- Býval pravděpodobně nejhojnějším ptákem na Zemi. Obýval v obrovských hejnech původní listnaté lesy Severní Ameriky, východně od Skalistých hor. Jejich počty dosahovaly až dvou miliard jedinců a odhaduje se, že tvořili 40% všech severoamerických ptáků. Po osídlení Ameriky bílými přistěhovalci byli loveni kvůli masu i pro zábavu, takže jejich počty rychle klesaly. Poslední divoce žijící holub stěhovavý byl zastřelen v roce 1900, poslední jedinec uhynul v roce 1914.
- Byl ti štíhlý, ale poměrně velký pták s nápadně dlouhým ocasem. Peří bylo šedomodré, samci byli zbarveni nápadněji. Oko, zobák i nohy byly červené. Byli to rychlí a obratní letci.
-V roce 1830 se holubi stěhovaví začali používat jako terč při střelbě na pohyblivý cíl, ale ani to by samo o sobě celkovou populaci holubů neohrozilo.
- Ortel jim podepsala železnice.Ta umožnila lovcům dostat se rychle ke všem koloniím holubů. Lov se stal výnosným obchodem, přestože se ulovení holubi prodávali ve městech za pouhé dva centy za kus. Začalo masové vraždění ptáků, holubi byli po miliónech stříleni na svých nocovištích i hnízdištích. Lov a vyrušování při hnízdění způsobilo, že ptáci svá hnízda předčasně opouštěli, populace se tak přestala obnovovat. V roce 1876 bylo uloveno 400 000 holubů za týden během vrcholu sezóny, 1 600 000 ulovených jedinců za celý rok. Ještě v roce 1878 bylo na jednom hnízdišti zabito několik desítek tisíc ptáků během jediného dne. Mrtví ptáci byli po miliónech odesíláni vlakem do velkých měst na východním pobřeží, aby byla uspokojena poptávka po holubím mase.Od roku 1850 do roku 1880 neproběhlo úspěšně ani jediné hnízdění. Populace holubů prudce poklesla a hlavně zestárla. Holubi byli, vlivem nadměrného lovu a odlesňování, zatlačeni na sever a na západ, do méně vhodných podmínek, a přestali se rozmnožovat. Holub stěhovavý byl odsouzen k zániku.

Dronte Mauricijský - zkráceně Dodo (známý také jako Blboun Nejapný)

- Z uměleckých ztvárnění víme, že dronte měl modrošedé peří, 23 cm dlouhý černý zahnutý zobák s červenou tečkou, velmi malá nevyužitelná křídla, silné žluté nohy a chomáč kadeřavých per na ocase. Dronte byl velký pták, vážil okolo 23 kg.
- Struktura jeho hrudníku byla nedostatečná pro let. Obecně se předpokládá, že tito nelétaví ptáci se mohli vyvinout jen na ostrově bez přirozených nepřátel.Tradičně se tento pták zobrazuje jako velmi tlustý, ale někteří biologové mají zato, že na starých kresbách jsou namalováni překrmení jedinci ze zajetí. Protože na Mauriciu se střídají období sucha a vlhka, dronte se patrně na konci období vlhka vykrmoval zralým ovocem, aby přežil období sucha, kdy byl na ostrově ovoce nedostatek. Dobové zprávy se zmiňují o jeho "hladové" povaze - snědl, na co přišel. Proto se v zajetí, kdy měl dostatek potravy, snadno překrmoval.
- Dronte se vůbec nebál lidí a navíc nelétal, což z něho dělalo snadnou kořist. První spatřili dronteho Portugalci, kteří na ostrově přistáli v roce 1505. Název dodo pochází ze staroportugalského slova doudo, které znamená "hlupák".
- Když na Mauricius přišli první lidé, přivezli sebou také další zvířata, která dříve na ostrově nežila, včetně prasat, krys a opic, která vybírala dronteho hnízda. Na jeho vyhynutí se podepsalo i mýcení lesů, kde dronte žil.- Vyhynutí dronteho bylo pro Mauricius katastrofou, která nezůstala bez následků. V průběhu 19. století zaznamenali přírodovědci, že na ostrově Mauricius začíná ubývat kdysi dominantní dřevina - strom Calvaria major. Zprvu nenápadný ústup se proměnil ve stále rychlejší vymírání. Na počátku 20. století začaly různé přírodovědecké instituce a spolky bít na poplach a založily projekt na záchranu ohroženého druhu, ale ten byl zcela neúspěšný. Strom se totiž odmítal rozmnožovat. V 70. letech 20. století již údajně existovalo pouze 13 exemplářů. Všechny byly staré přes 300 let.
- Tehdy si americký ekolog Stanley Temple povšiml faktu, že vlastně na celém ostrově není známý výskyt stromu mladšího než poslední existující výskyt dronteho a vyslovil hypotézu, že příčinou vymírání Calvarie je vymření dronteho. Podle jeho hypotézy totiž semena tohoto stromu mají příliš tvrdý obal a aby vyklíčila, potřebovala být natrávena v drontím žaludku. Po sériích několika pokusů pak přišel s řešením - namísto dronta může stejně dobře posloužit krocan. Poté se již mohl plně rozběhnout projekt na záchranu ohroženého druhu a v současné době se začínají na ostrově zakládat nové porosty znovuzrozeného stromu.


Kdo s koho?

30. března 2009 v 21:07 | SiriusNoir |  Člověk vs. Příroda
V anglické časopise pro studenty Bridge jsme si dnes četli článek o již vyhynulých nebo "jen" ohrožených zvířatech. Rozhodl jsem se několik informací přeložit a vložit na svůj blog. Vše, včetně obrázků jsou informace z uvedeného časopisu č. 6, February 2009, volume 12.
Vždy je uveden kontinent, několik nejohroženějších druhů a příčiny vymírání.


Severní Amerika - Černý Medvěd - Ohrožen kvůli těžbě dřeva a zničení přirozeného prostředí, ve kterém žije.
Polární Medvěd - Změna klimatu. Polární led, na kterém loví, taje, zmenšuje se a nedokáže udržet váhu medvěda. Výsledkem je jejich vyhladovění.
Kondor Kalifornský -
Jeden z nejvzácnějších ptáků na Zemi ( v divočině jich zbývá je okolo 150ti ). Nejvíce jsou ohroženi elektrickým vedením, o které stačí jen zavadit a vysoké elektrické napětí udělá své. Pesticidy (chemická látka používaná k zabíjení škodlivého hmyzu a planých rostlin), které oslabují jejich vajíčka.Jižní Amerika - Od dob, kdy je Amazonský deštný prales domovem pro spousty druhů volně žijících zvířat, je největším problémem jeho kácení. To je velkým problémem pro zdejší biodiverzitu (miliony rostlin, živočichů, mikroorganismů a ekosystémů, kteří vytvářejí harmonické životní prostředí).
Hřivnatý tříprstý lenochod - Tento pověstně pomalý savec stráví většinu života v korunách stromů. Bez nich nedokáže přežít.
V ohrožení je také mnoho druhů pestře zbarvených jedovatých žab.

Austrálie - Mnoho druhů jedinečné Australské divočiny je v nebezpečí kvůli zvířatům přineseným osadníky z jiných kontinentů. Například Bilbie (kryse podobné zvíře s dlouhýma králičíma ušima) nebo mravenečníci (Numbat na obrázku dole) jsou ohroženi liškami a kočkami.
Quoll - Malý, kočce podobný masožravec žijící ve stromech umírá po konzumaci jedovaté rákosové žáby přivezené do Austrálie z Havaje.
Evropa - Kvůli dlouhé historii osidlování tohoto kontinentu lidmi spousta původních živočichů byla nahrazena jen těmi pro člověka užitečnými. Kvůli ztrátě přirozeného prostředí trpí například dříve běžný Evropský Hnědý Medvěd. Ten je nyní izolován jen v několika málo územích.
Dokonce ještě více ohrožený je Iberský Rys. S pouhou stovkou jednotlivců přežívajících v divoké přírodě je nejvíce ohroženou kočkovitou šelmou na světě.


Asie - Tento obrovský kontinent obsahuje velké množství ekosystémů s unikátní florou a faunou.
Panda Velká a Tygr jsou kriticky ohrožení kvůli ztrátě přirozeného prostředí a v případě tygrů i lovu.
Všechny druhy asijských Nosorožců jsou ohroženy kvůli aktivnímu lovu kvůli svým rohům.
Oba typy Orangutanů, Bornejský a Sumatranský, jsou ohroženy kvůli lovu a zničení jejich lesních domovů.

Afrika - Tento kontinent se může pyšnit největší koncentraci suchozemských savců na planetě. Bílí i Černí Nosorožci jsou ohroženými druhy. Stejně jako Slon Africký, král zvířat Lev nebo mocné Gorily - největší lidoopi na Zemi. Tito všichni tvorové jsou ohroženi pytláky, kteří je loví pro maso a části těla.

Islám a jeho spravedlnost

24. března 2009 v 18:13 | SiriusNoir |  Jiné světy
Islám podruhé - spravedlnost


Začnu příběhem, který se stal poměrně nedávno. Íránec se zamiloval do své spolužačky z vysoké školy. Ona byla krásná brunetka a o nápadníka nestála. Ten se nenechal jen tak odbýt. Dokonce ji požádal o ruku. Dívka odmítla. Íránec v zoufalství vyhrožoval, že když si ho nevezme, spáchá sebevraždu. N mladou vysokoškolačku však neměly výhružky ani prosby žádný vliv. Mladíkova touha přerostla v nenávist a zlobu. Počkal si na dívku a když čekala na autobusové zastávce, chrstl jí do tváře kyselinu. Mladá krásná Íránka oslepla a tvář se jí nenávratně znetvořila. Žárlivce trest naštěstí neminul. V Íránu mají takový zajímavý dodatek v zákoně, ve kterém se píše, že ublížený může žádat pro pachatele trest "oko za oko". V tomto případě dívka se dívka příliš nerozmýšlela a Íránec o své oko opravdu přijde. Bude oslepen kyselinou.
S podobným vývojem situace "holka mě nechce, zabiju tu děvku" jsem se bohužel setkal už mnohokrát. Vždy u mě ten dotyčný klesl jestli ne na samé dno, tak aspoň hluboko pod kotníky. Spousta kluků (zvláštní, že jsem podobné reakce viděl opravdu jen u mužského pohlaví) po "obdržených" kopačkách od své holky neunese situaci a začne ji všelijak nadávat, urážet, prosit, slibovat nebo vyhrožovat. Já to jednoduše nechápu. Kdyby mi dala holka kopačky, nemám důvod jí hned nadávat, ani prosit. Obojí bych nedokázal asi z hrdosti. Prosit někoho o lásku? Takový člověk je už v hodně velké beznaději. Láska se nedá koupit, nejde někoho donutit, aby vás miloval. Člověk by měl mít dostatek respektu k druhému pohlaví, jeho názorům a citům. Zároveň ale k sobě samému. Když holce budete po rozchodu nadávat do krav nebo hůř, ztratíte respekt její i okolí. Ikdyž popravdě viděl jsem i výjimky.

Zpět k Islámu. To, že je žena považována za nižšího tvora, než je kráva nebo drůbež s odůvodněním, že dobytek je aspoň užitečný, zná asi každý. Jak nad tím teď tak uvažuji, většina toho, co odsuzuji začíná u rasismu, stavu nadřazený proti podřízenému. Žena se dá využít "jen" k fyzickému požitku nebo jako služka.
Moje sestra četla knížku Souad: upálena za živa. Vypráví pravdivý příběh o dívce z Jordánské vesnice, kde panují středověké poměry i ve 20. století. Žena je služka a nesmí se na cizího muže ani podívat. Jenže Souad se zamilovala a otěhotněla. Chlapec ji opustil a když se přišlo na její těhotenství, měla být z důvodu "cti" zabita. Ujal se toho švagr, který ji při věšení prádla polil benzínem a podpálil. Se Souad to dopadlo nakonec dobře, díky pomoci humanitární organizace přežila, ale to, že v dnešní době existují lidé smýšlející jako náboženští fanatici už žádnou výhrou není.
Pár posledních novinek o fanouškovi, který zastřelil hráče protože vyrovnal proti jeho oblíbenému týmu nebo o pravidelných sebevražedných atentátnících svědčí o tom, jak daleko se Střední východ zaseknul ve zdravém vývoji.
Brousím tak po netu a narazil jsem dokonce na video o upálení velmi snědého občana za znásilnění. Tresty za znásilnění schvaluji, ale tohle je zas moc i na mě.
V tomhle článku už nebudu rozepisovat jednotlivé úryvku z koránu, kdo má zájem, může se podívat na
http://info.pravdaoislamu.cz/index.php/2007/06/07/saria-spravedlnost/ .
Jen co mě zaujalo hned na začátku sem musím ještě přidat: "Poškozující zločiny jsou nejen ty spáchané škodlivými zbraněmi, ale i ty, způsobené jinak, jako například čarodějnictvím. Protiprávní zabití je po nevíře jedním z nejhorších ohavných zločinů, jak Šáfí výslovně uvádí v ( Muzaniho) The Epitome.
Prorok řekl: "Krev muslimského muže, který dosvědčil, že není boha kromě Aláha a že já jsem prorokem Aláha, nelze právoplatně prolít, kromě následujících tří případů: cizoložníka, někoho zabitého odplatou za zabití jiného člověka, a někoho, kdo zavrhl svojí víru a muslimskou společnost".
Řekněte mi:
Je normální řídit se podobnými zákony?

Islám poprvé - manželství

24. března 2009 v 17:09 | SiriusNoir |  Jiné světy


Zajímavé téma, které často budí pozdvyžení u všech, kteří se jím neřídí a nepřicházejí s ním pravidelně do styku. Často mě až zaráží jak propastné rozdíly panují mezi vyspělými státy Evropy a myšlenkově zaostalými náboženskými fanatiky ze středního východu ( například Bahrajn, Irák, Írán, Egypt, Saudská Arábie, Libanon, Izrael nebo Kypr ). Zajímavosti týkající se méně či více daného tématu vydaly na celý článek, snad zaujme i vás.

Na internetové stránce info.pravdaoislamu.cz najdete Islámské právo týkající se hlavně rodinného a trestního. Text je poměrně složitě psaný, proto přidávám i své zjednodušené komentáře a názory.

Co říká Islám o: Dívání se na příslušníky opačného pohlaví :

- Je nezákonné, aby se muž díval na ženu, která není jeho žena nebo jedna z jeho příbuzných, které si nemůže vzít.
Poslouchání jejího hlasu není nezákonné za předpokladu, že pokušení je nepravděpodobné. Aláh nejvyšší říká, "Řekni věřícím, aby cudně klopili zrak a střežili svá pohlaví" (korán 24:30).

-
Většina učenců prohlásila, že je nezákonné, aby žena opouštěla dům bez obličeje zakrytého závojem, ať už existuje možnost pokušení nebo ne. Pokud existuje možnost pokušení, učenci jednohlasně souhlasí, že je to nezákonné. Pokušení znamená cokoliv, co vede k pohlavnímu styku nebo k jeho běžným předehrám.


Přitažlivé nebo hezké ženy vzbuzující v mužích touhu nesmí vycházet z domu bez zakrytého obličeje.

- Pokud existuje skutečná potřeba, dívání se není nezákonné za předpokladu, že pokušení je nepravděpodobné.


Takže muž se může dívat na ženy jen, když nehrozí žádné pokušení. Chápu to tak, že muž se smí dívat jen na ženy, které ho nepřitahují. Jenže jak má zjistit, že ho nepřitahují, když se na ně nesmí podívat? Buď v tom maj bordel oni nebo já
, nevim. J

- Být sám se ženou, která není příbuznou, je naprosto nezákonné, ačkoliv pokud jsou přítomné dvě ženy a muž, muž a žena nejsou nadále považováni za samotné.
- Muž se může dívat na svojí ženu (a opačně) včetně její nahoty, ačkoliv je považováno za nepřístojné, aby se muž nebo žena dívali na genitálie toho druhého.
-
Muž se může dívat na své ženské příbuzné, které si nemůže vzít a žena se může dívat na své mužské příbuzné, které si nemůže vzít, včetně na všechny části těla, ( které se ukáží například když pracují) s výjimkou toho, co je mezi pupkem a koleny.

Tohle mě rozesmálo. Proč dělaj takovou vědu z něčeho, s čím se člověk narodil? Podle mě je nahota něco absolutně normálního. Chápu proč lidé začali používat první oblečení, že se chránily před chladem nebo naopak horkem, ale dělat z oblečení povinnost je nepředmětné. Proč je zatčen naháč štrádující si to v praném dni centrem města za pobuřování veřejnosti? I malé dítě ví, že každý má buď jedny nebo druhé pohlavní orgány, proč z toho dělat tabu?

-
Pokud jde o ženu dívající se na (muže) jiného, než je její manžel nebo příbuzný, kterého si nemůže vzít, je to nezákonné, stejně jako v opačném případě.
-
Není povoleno, aby se muž podíval na ženu, která není jeho žena nebo příbuzná, kterou si nemůže vzít, kromě jejího obličeje a rukou ( kvůli nutnosti pro tu ženu jednat s muži při vyjednávání a podobně). Pokud není muž bezpečný před chtíčem, nemůže se jí dívat do obličeje s výjimkou situací, které si to vyžadují.
- Muž se může dívat na celé tělo jiného muže s výjimkou toho, co je mezi pupkem.

Právo ženy na pohlavní styk:

- Muž by se měl milovat se svojí ženou jednou za každé čtyři noci, protože počet žen, které může mít, je čtyři, a muž může čekat takto dlouho, ačkoliv by se s ní měl milovat více nebo méně častěji než takto, podle toho, kolikrát potřebuje, aby zůstala cudná a bez touhy po tom ( pokud je toho schopen), protože je povinností manžela, aby jí umožnil zůstat cudnou.

Munchovy obrazy

23. března 2009 v 19:45 | SiriusNoir |  Jiné světy
Edvard Munch patřil k průkopníkům a hlavním představitelům expresionismu; podobně jako tehdejší skandinávští spisovatelé (Isben, Strindberg) usiloval o výraz psychických dojmů a pocitů; již 1889 prohlásil, že "není třeba malovat interiéry, muže kteří čtou, a ženy, které pletou, ale je třeba zobrazovat živé lidi, kteří dýchají, cítí, trpí a milují".

Nedávno jsem narazil na stránku s několika obrazy tohoto světoznámého Norského malíře. Jeho díla přesně splňují mé požadavky na umění. Jednou se stačí podívat na jeho obraz a dalších pět i více minut máte o "zábavu" postaráno. Posuďte sami:


Munchův bez pochyby nejznámější obraz - KřikMadonna


Smrt v pokoji nemocné - Nejvíc mě zaujala mužská postava úplně vlevo. Podle mě tento člověk prožívá smutek a smrtelnou atmosféru procházející pokojem nejvíce. Toli, že se jí nedokáže podívat do očí...
Jaro


Tanec života - Podle mě nejzajímavější obraz na konec. Samotný pohyb, tanec, je mistrně vyjádřený. Uprostřed toho těžko definovatelný zamilovaný pár. Dvě ženy po stranách. Podle mě vyjadřují dvě stránky v "tanci" života. Optimistickou tančící naproti nehybné pesimistické (vypadá dost nepřejícně).


Nacisté

14. března 2009 v 23:01 | SiriusNoir |  Aktuálně
Slyšeli jste někdy něco o pokusech na zvířatech? Zřejmě ano. A víte co také obnášejí? Film, o kterém jsem psal v minulém článku mi ukázal, že lidé jsou schopni úplně všeho. Chcete vědět jak to chodí na jatkách nebo při pokusech na zvířatech? Asi ne. Pro většinu lidí je jednodušší prostě to vše ignorovat. Doufám, že v sobě někteří najdou sílu pokračovat ve čtení článku až do konce…
Jak to chodí tedy při pokusech na zvířatech? Opice s dráty trčícími z hlavy vyšinutě pobíhají ve své kleci dokola. Hlavu mají skloněnou a zvrácenou na bok. Miniaturní klícka jim nedovoluje ani vzpřímeně se postavit. Desítky psů stojí s trubicí pevně přivázanou k čumáku. Nemohou dýchat nic jiného než výparu z cigaret. Lidé přeci musí vědět co to kouření vlastně působí, no ne?
Teď něco o prasátkách. Bez jakéhokoliv uspání nebo umrtvení jim jsou do hlavy vpálena čísla, propíchnuty uši. Kastrace a uřezávání ocasů samozřejmě také něco podobného nevyžadují. Ptáte se co to melu o uřezávání ocasů? Oni totiž lidé zjistili závažnou věc.Totiž dospělá prasata si hladu navzájem ukusují ocásky. Ale když mají pořádný hlad a nikde žádný dobrý ocásek, přichází na řadu kanibalismus. Když už jsou i všichni mrtví sežráni, najde se někdo, komu se dá z poraněno krku uždibnout další kus masa. Ani si mí čtenáři nedokážete představit jak hrozné je toto vidět už jen v televizi. Vidět to a uvědomit si, že to se opravdu dělo (možná stále někde děje). Prase se zabije tak, že se omráčí, pověsí za nohu a podřízne. Potom putuje dále do nádoby s horkou vodou, která mu z kůže odstraní štětiny. Není neobvyklé, když skoro vykrvácené visící prase stále bojuje o život, když je ponořeno do vařící vody.
Některé společnosti se chlubí, že vychovávají 50 000 nových prasat ročně. Jakby ne když jsou prasata, která se celoročně uměle udržují březí, potom jim jsou selata odebrána a opět začíná proces umělého oplodnění. Jak by se vám, dámy, tohle líbilo?


Tyto popisy jsou bohužel realitou. Minimálně byly v devadesátých letech minulého století v Americe a Velké Británii.
Chování lidí ke zvířatům vyjadřují jasně dvě slova, dvě ideologie - Nacismus a Sexismus.
Nacismus je rasistická ideologie uznávající nadřazenost určité rasy nad ostatními, které chce zlikvidovat.
Sexismus je nevědecká rasistická teorie o nerovnosti vztahu k odlišnému pohlaví, nenávisti k lidem, popřípadě zvířatům. (Člověk považuje všechny ostatní živočichy jen za věci a tak s nimi i zachází. Přitom se chlubí tím, jakou má skvělou vlastnost empatie, lásky a dobrosrdečnosti. Dovolte se mi zasmát.)
Není prokazatelně jasné, zda člověk způsobuje oteplování Země, ale jeho ničení přírody a vyvražďování zvířat je neoddiskutovatelné. Lidé odsuzují ekoteroristy, ale lovci kožešin, kteří zabíjejí tisíce tuleňů, ty jsou ti "hodní". Proto budu vždy radši sympatizovat s tzv. Ekoteroristy.
Po shlédnutí zmíněného filmu, nebo spíše dokumentu, ve mě roste vůle a chuť bojovat proti lidem a za práva zvířat. Bohužel v dnešní době a v naší republice moc příležitostí není. Proto jestli má kdokoliv z Vás nějaké informace o možnosti zapojení do aktivit s podobnou tématikou, ať mi dá vědět. Na blog nebo na mail (SiriusNoir(at)seznam.cz). Předem děkuji. Kdo ví, co se i u nás děje za zdmi velkochovů a jatek. Jediné, co zmůžu je podepisovat petice, které stejně vláda nebere na vědomí