Kdo s koho?

30. března 2009 v 21:07 | SiriusNoir |  Člověk vs. Příroda
V anglické časopise pro studenty Bridge jsme si dnes četli článek o již vyhynulých nebo "jen" ohrožených zvířatech. Rozhodl jsem se několik informací přeložit a vložit na svůj blog. Vše, včetně obrázků jsou informace z uvedeného časopisu č. 6, February 2009, volume 12.
Vždy je uveden kontinent, několik nejohroženějších druhů a příčiny vymírání.


Severní Amerika - Černý Medvěd - Ohrožen kvůli těžbě dřeva a zničení přirozeného prostředí, ve kterém žije.
Polární Medvěd - Změna klimatu. Polární led, na kterém loví, taje, zmenšuje se a nedokáže udržet váhu medvěda. Výsledkem je jejich vyhladovění.
Kondor Kalifornský -
Jeden z nejvzácnějších ptáků na Zemi ( v divočině jich zbývá je okolo 150ti ). Nejvíce jsou ohroženi elektrickým vedením, o které stačí jen zavadit a vysoké elektrické napětí udělá své. Pesticidy (chemická látka používaná k zabíjení škodlivého hmyzu a planých rostlin), které oslabují jejich vajíčka.Jižní Amerika - Od dob, kdy je Amazonský deštný prales domovem pro spousty druhů volně žijících zvířat, je největším problémem jeho kácení. To je velkým problémem pro zdejší biodiverzitu (miliony rostlin, živočichů, mikroorganismů a ekosystémů, kteří vytvářejí harmonické životní prostředí).
Hřivnatý tříprstý lenochod - Tento pověstně pomalý savec stráví většinu života v korunách stromů. Bez nich nedokáže přežít.
V ohrožení je také mnoho druhů pestře zbarvených jedovatých žab.

Austrálie - Mnoho druhů jedinečné Australské divočiny je v nebezpečí kvůli zvířatům přineseným osadníky z jiných kontinentů. Například Bilbie (kryse podobné zvíře s dlouhýma králičíma ušima) nebo mravenečníci (Numbat na obrázku dole) jsou ohroženi liškami a kočkami.
Quoll - Malý, kočce podobný masožravec žijící ve stromech umírá po konzumaci jedovaté rákosové žáby přivezené do Austrálie z Havaje.
Evropa - Kvůli dlouhé historii osidlování tohoto kontinentu lidmi spousta původních živočichů byla nahrazena jen těmi pro člověka užitečnými. Kvůli ztrátě přirozeného prostředí trpí například dříve běžný Evropský Hnědý Medvěd. Ten je nyní izolován jen v několika málo územích.
Dokonce ještě více ohrožený je Iberský Rys. S pouhou stovkou jednotlivců přežívajících v divoké přírodě je nejvíce ohroženou kočkovitou šelmou na světě.


Asie - Tento obrovský kontinent obsahuje velké množství ekosystémů s unikátní florou a faunou.
Panda Velká a Tygr jsou kriticky ohrožení kvůli ztrátě přirozeného prostředí a v případě tygrů i lovu.
Všechny druhy asijských Nosorožců jsou ohroženy kvůli aktivnímu lovu kvůli svým rohům.
Oba typy Orangutanů, Bornejský a Sumatranský, jsou ohroženy kvůli lovu a zničení jejich lesních domovů.

Afrika - Tento kontinent se může pyšnit největší koncentraci suchozemských savců na planetě. Bílí i Černí Nosorožci jsou ohroženými druhy. Stejně jako Slon Africký, král zvířat Lev nebo mocné Gorily - největší lidoopi na Zemi. Tito všichni tvorové jsou ohroženi pytláky, kteří je loví pro maso a části těla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chemarin Chemarin | Web | 31. března 2009 v 21:13 | Reagovat

Ale vysvětluj to podnikovému koncernu...

2 Lúmenn Lúmenn | Web | 31. března 2009 v 21:28 | Reagovat

Na to nelze říct nic než: smutné..:(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama