Hypnóza

8. dubna 2009 v 19:32 | SiriusNoir |  Psychologie, sny a láska
Navození hypnózy závisí do značné míry na ochotě hypnotizovaného přijmout myšlenky a představy, které mu hypnotizér určuje, a nebránit se jim. Takovým myšlenkám říkáme sugesce. Těmi hypnotizér povzbuzuje pravou mozkovou hemisféru, která je zaměřená na fantazii, emoce nebo představivost a snaží se naopak utlumit činnost levé hemisféry, ta má "na starost" logiku, analýzu nebo pojem o čase. V hypnóze se vnímavost k sugescím hypnotizéra zvyšuje. Pomocí sugescí je možno výrazně ovlivnit prožívání, chování i fyziologické funkce. Toho lze využít při léčení různých neurotických obtíží, úzkostí a strachů, k odstraňování bolestí, špatných návyků, k uklidnění, ke zlepšení nálady, spánku i celkového stavu. Všichni lidé ovšem nejsou stejně hypnabilní, a proto nereagují na hypnózu stejně.


Zážitek při hypnóze se podobá některým zážitkům známým z běžného života. Hypnóza se do jisté míry podobá stavu zvýšeného zájmu o určitou věc. Člověk například přihlíží zajímavému představení a zapomene, že je pouze divákem, cítí se přímo účastníkem děje. Podobně se lidé dovedou tak pohroužit do četby, že přestanou vnímat okolí. Hypnóza je tedy jakýmsi stavem hlubokého pohroužení nebo silného soustředění. Podobně např. fotbalista může být ze zápalu boje tak soustředěn, že necítí bolest při zraněních, která v utkání utržil.


Do jistí míry se hypnóza podobá spánku. Někteří lidé mají zpočátku pocit, jako by usínali. Na rozdíl od běžného spánku však stále zůstávají v těsném kontaktu s hypnotizérem, slyší jej a reagují na jeho sugesce. Na rozdíl od spánku se mohou rovněž pohybovat a prožívat různé věci. To je ovšem zčásti možné i ve spánku (náměsíčník může vykonávat i složité činnosti jako zavazování bot).Příklady konkrétních reakcí z nácviku v hypnotickém kurzu na vybraných hypnabilních účastnících. Mé dodatky uvedeny kurzívou.

U dr. K. sugeroval hypnotizér vestoje ztuhnutí svalů s nemožností pohybu. V sugescích byla použita forma, že je "nesmírně pevný a silný". Pak vzali dva účastníci K. za ramena a nohy a položili ho mezi dvě židle. Zůstal nepohnutě natažený a strnulý. Po hypnóze měl amnézii. Po jejím zrušení uvedl, že vestoje měl pocit "jako Herkules, ztvrdlý, hlavu vysoko, nemohl proti tomu nic udělat, ani se pohnout. Věděl, že ho pak položili, ale myslel, že leží na zemi na dece. Nevěděl, že měl tělo napjaté ve vzduchu mezi židlemi.- Důkaz, že hypnóza dokáže ovlivňovat i fyziologické činnosti.

Dr. Z. byla regredována do dětského věku. Hrála si podle pokynů na písku, ale druhé děti ji hru kazily. Pofňukávala jako malé dítě, její projevy byly pro pozorovatele velmi přesvědčivé. Hypnotizér postupně přešel do role dospělého člověka, který ji utěšuje. Z. pak již místo předchozí bezpodmínečné hypnotické poslušnosti začala s hypnotizérem konverzovat s námitkami. Chtěla, aby šly děti pryč, nechtěla se nechat utěšit. Pak měla malovat. Tužku, kterou jí hypnotizér podal, si přehodila z pravé ruky do levé. Malovala domeček, přitom se válela po zemi. Po dehypnotizaci měla úplnou amnézii. Líčila svůj pocit jako vnitřní zmatek v hlavě, ze kterého se nedá nic přečíst. Ani při připomínání průběhu si nevzpomněla. Při ukázání kresby poznala, že je to její projev, jak malovala v dětství, ale tento konkrétní obrázek si nepamatovala. Na dotaz uvedla, že je přecvičený levák. Po zadání signálu ke zrušení amnézie si plynule vybavovala všechny podrobnosti, např. "hrála jsem si s dětmi a chtěla jsem je zahnat, protože mne rušily". Cítila se být dítětem a zážitky prožívala s plnou intenzitou a realističností. Neuvědomovala si skutečné okolí a kolegy v místnosti. Při otevřených očích viděla pouze to, co jí bylo vsugerováno.


- Hypnóza nemusí probíhat jen ve spánkovém stavu se zavřenýma očima. Relaxace je vhodný prostředek při navozování hypnózy, ale ne nezbytný. I za plného vědomí může člověk upadnout do hlubokého hypnotického stavu.

Dr. H. dostala mimo jiné posthypnotickou sugesci (platí po uvedení hypnotizovaného zpět z hypnózy) , aby se podíval za dveře na schody. Po ukončení hypnózy byla neklidná, vrtěla se na židli. Na dotaz sdělila, že má pocit, jakoby si na schodech něco zapomněla, ale neví to určitě. Lektor jí povolil, aby se šla podívat. Provedla tak a sdělila, že se jí ulevilo. Toto chování neuváděla do spojitosti s hypnózou, ačkoli se předtím mluvilo o posthypnotické sugesci. Po skončení demonstrací popsala písemně zážitky takto: "Po probuzení z hypnózy jsem měla nejasný pocit, že mám něco udělat, že mně něco přitahuje, nutí jít ke dveřím. Připadalo mi to směšné, protože jsem si to nedovedla vysvětlit. Snažila jsem se to potlačit, ale nešlo to. Potom mne napadlo, že jsem si za dveřmi asi něco zapomněla, tak jsem se šla podívat. Když jsem viděla, že tam nic nemá, uspokojilo mne to." "Na celkový průběh hypnózy jsem měla amnézii. Zdálo se mi, že mám před sebou kus tmavého místa, jako bych přešla přes tunel. Měla jsem pocit, že stačí udělat jen krůček dopředu a opět se do něho vnořím a na vše si vzpomenu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chemarin Chemarin | Web | 9. dubna 2009 v 22:05 | Reagovat

Asi bych se nechala zhypnotizovat jen za přítomnosti někoho, o kom vím, že by nedovolil ptát se mě na věci, které bych nechtěla apod. To mě přivádí k myšlence, že bych se tedy zhypnotizovat nenechala:)

2 Lúmenn Lúmenn | Web | 13. dubna 2009 v 11:37 | Reagovat

Hypnóza je zajímavá věc, ale dá se lehce zneužít, četla jsem o hypnotizérovi, který měl léčit ženě fobii, ale místo toho jí sugeroval, aby opustila svého muže a odešla s ním. Ale ani v hypnóze člověk neudělá něco, co by neudělal vědomě a ona ten posthypnotický příkaz nesplnila, ale trápily ji nepříjemné pocity, nervozita apod, ale pak na to přišla pomocí své kamarádky a pan hypnotizér měl po živnosti. Když se ale hyponźa provádí svědomitě, dá se s ní léčit mnohé - psychika i fyzické zdraví, uvažuju právě do budoucna o kurzu:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama