Romantický podzim

27. srpna 2009 v 20:50 | SiriusNoir |  Nepopsatelné
Baví Vás pořád číst články o nenávisti, cikánech, muslimech, sebevraždách, týrání zvířat a nechutném lidském chování? Poslední dobou si až moc uvědomuji, že můj blog je jich plný skoro až po okraj. Jsou ti i sekce, které ukrývají umění a kladné pocity v podobě obrázků, fotografií i pokusů o povídky, ale hlavní obsah tvoří ta pesimističtější stránka mého já. Proto píšu tento článek, ve kterém nechci žádné negativní emoce a když, tak aspoň s dobrým koncem.
Každý má nějaké své oblíbené roční období. Někdo léto pro teplé počasí, slunce a vodní radovánky nebo dovolené. Jiný naopak považuje za nejlepší zimu. Krajina posetá třpytivým sněhem, Vánoce, Silvestr nebo dovádění při stavbě sněhuláka. V pozadí bývají jaro a podzim. Obojí mi je sympatičtější než léto nebo zima. Jsou něco jako přechod mezi těmito dvěma "hlavními" obdobími. Možná i pro svou nestálost a nejednoznačnost mi přijdou zajímavější. Skrývají v sobě kousek léta i zimy, připomíná mi to proslulý Jin a Jang, kde je dobro i zlo v jakési rovnováze. Ale co potom zbývá objevovat když jsou role přesně dané? Většině lidí se promrzlá zima jeví jako ta špatná a horké léto jako to správné. Jenže já nemám rád ani jeden extrém.
Takže mé oblíbené roční období je podzim. Končí upocené horké letní dny a kratičká noc se každým dnem prodlužuje. Začíná něco nového, tajemnějšího. Líbí se mi, když je brzy tma, řekněme v šest hodin. Tou dobou jsem se vracel domů. Vše má hned jinačí atmosféru. Pro někoho jsou podzim a zima depresivní období, ale já během nich zažívám často víc, než v létě. Nevím čím to je, ale s tmou jako bych se měnil. Nutí mě víc přemýšlet i víc prožívat. Při těch cestách městem za soumraku mi stačilo jen jít, pozorovat a hned mě napadaly příběhy lidí, které jsem míjel.
Se západem slunce přichází i romantika. Mnohem častěji chodím do restaurací nebo čajoven. I když je třeba jen osm hodin a já doprovázím domů přítelkyni, připadá mi ta atmosféra romantičtější než půlnoc uprostřed léta. Kolik takových procházek jsem zažil…i když jsme šli stejnou trasou, nikdy to nebylo stejné. A co potom teprve déšť? Když jde něco až moc podle plánu, ztratí to své kouzlo a právě déšť se už mnohokrát tyto plány "překazil" a udělal z obyčejného něco výjimečného. Letní osvěžující sprška i podzimní studený vítr, před kterým jsme se utíkali schovat do staré boudy u pole provoněné senem mají něco do sebe. K podzimu neodmyslitelně patří také různobarevné listí opadávající ze stromů, kolébavě se snášející vzduchem k zemi, aby vytvořilo ten nejpřirozenější pestrý koberec.
Důležitá je ale i nálada. Pro život si myslím, že je potřeba mít vždycky nějaký bod, na který se člověk může těšit. Na podzim, z pohledu studenta, o nic nejde. Vše začíná nanovo trochu pozvolněji, nikdo se nemusí strachovat o vysvědčení nebo maturitu. Blíží se jen Vánoce, které samy o sobě dodávají lidem do žil naději a štěstí. Pro mě osobně je ta doba před vánoci ještě lepší, než Štědrý večer samotný, ten považuji už jen za jakési vyvrcholení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lady Rovena Lady Rovena | Web | 28. srpna 2009 v 8:36 | Reagovat

taky miluju podzim a jaro...i zimu. Nesnáším léto...nedělá mi dobře. Pro mě je ideální léto do 25 st. :o) Už se těším až bude podzim....vůně spadaného listí....krákající vrány...mlhy...chladno....a vůbec to všechno kolem .....hmmmmm :o)

2 Huntmaster Huntmaster | 28. srpna 2009 v 19:41 | Reagovat

Už taky nemám rád léto, maximálně od 20h večerní, to se tam dá alspoň žít.

3 P.Bloody P.Bloody | Web | 28. srpna 2009 v 21:20 | Reagovat

Já vás nechápu... Delší noc, kratší den, mlhy, lezavo, všechno usíná.. to neni romantický, ale depresivní!! Nesnášim to nijaké jarní a podzimní počasí.. a nesnáším zimu, protože mi vždycky popraská kůže někdy až do krve, člověk se musí nabalit, když chce ven a ještě k tomu je už v 16hodin tma!
Ne, ne.. léto je nejlepší. Ráno mě vzbudí paprsek veselého sluníčka, sem tam nějaká ta letní bouřka a hlavně - to světlo!! Budiž světlo.. když nemam světlo, jde to se mnou zkopce. Mlha a slábnoucí slunce jsou to nejhorší v roce.. kdybych si měla vybrat - léto! Léto po celý rok, ejchuchuuu:)kdepak podzim..

4 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. září 2009 v 13:19 | Reagovat

Lum miluje podzim:) Ale taky jaro, oboje má něco do sebe, extrémní horko a extrémní zima mi taky vadí, mám ráda déš´t a vlhké listí, ale taky nesmělé sluníčko a čerstvou trávu. Asi mám ještě o chlup raději jaro, ale podzim jde hned v závěsu za ním:)

5 Alžběta Alžběta | Web | 1. září 2009 v 14:07 | Reagovat

Ne, mě vůbec nebaví číst články o nenávisti, cikánech, muslimech, sebevraždách, týrání zvířat a nechutném lidském chování, ale tenhle článek mě baví moc! Já podzim miluji nade vše roční období na světě! A přesně jak píšeš, pro jeho proměnlivost, protiklady, taky mám ráda jeho vůni, zářivé barvy a brzkou tmu, zbožňuji dlouhé noci a tmavé večery, posezení v kavárnách nebo jenom tak doma při lampičce a u horkého čaje, ten pocit, kdy ze zimy vejdeš do tepla, jo jo, podzim je to nejlepší co může být! :-)))

6 Andy Andy | Web | 2. září 2009 v 19:12 | Reagovat

Léto mám ráda jen tehdy, pokud můžu běhat někde v lese a chládku, teplo nemám ráda:-) Podzim a zimu mám nejraději, je chladněji, listí se zbarví do všelijakých barev a na zimu opadá, poté přijde vánoční nálada(ne schon po dárcích, ale vůně upečeného cukroví, stromku, vonných tyčinek...:-)

7 Sabina Sabina | Web | 13. října 2009 v 22:48 | Reagovat

Krásný poetický článek. Pohladil mě po duši. Díky!

8 ANA ANA | Web | 20. listopadu 2009 v 9:28 | Reagovat

Moc hezký článek, dýchá z něho takový poklid a kousek nostalgie. Z ročních období mám taky nejraději jaro a podzim - jaro proto, že se všechno probouzí, roste, zelená, kvete, voní, zpívá. Léto mám sice ráda, hlavně proto, že je dlouho světlo (opravdu miluju sluníčko), ale co mě ubíjí, jsou ty neskutečný vedra, to je zajímavý jev, který nás doprovází několik posledních let. Podzim mi připadá jako krásný kompromis mezi létem a zimou. Navíc, když se zadaří a přijde opravdu babí léto, je podzim úžasný. Trošku melancholický, ano, ale krásně melancholický. Připravuje nás na příchod zimy. Ale s veškerou parádou všehc těch zelených, červených, žlutých i skořicových listů... když jdete alejí, brodíte se kobercem spadaného listí, je ještě teplo a svítí sluníčko, je to úžasný pocit...
Každé roční období má svoje kouzlo, dokonce i zima je potřebná, příroda si potřebuje odpočinout, a zima může být nádherná, pokud je zasněženo - je to fantastický pocit, když zrovna nasněží, vše je bílé - a to neuvěřitelné ticho! I auta se mi zdají být nějaká utlumená. A co miluju, když se některý den zadaří a stromy jsou obaleny takovým tím jíním. A ráno je ještě mlha a skrz mlhu prosvítá ospalé zimní slunko. A sníh se třpytí a stromy a keře jsou jak vymalované.
Jak říká moje známá, to i lebeda vypadá nádherně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama